ENGELLİLERE VERGİ AVANTAJLARI

Engellilere ÖTV İstisnalı Araç Alımında Aracın Fiyat (Bedel) Limiti (Sınırı)

Engellilerin binek otomobil alımında öngörülen ÖTV istisnasının uygulanmasında aracın fiyatına ilişkin limit (sınır) öngörülmüştür. ÖTV ve diğer vergiler dahil aracın bedeli, engelli ÖTV indirimi için öngörülen fiyat limitini aştığı takdirde, ÖTV indiriminden yararlanılamaz.

Özel Tüketim Vergisi Kanununun “Diğer İstisnalar” başlıklı 7 nci maddesinin birinci fıkrasının 2 numaralı bendinde engelliler için araç alımında ÖTV istisnasına ilişkin düzenleme yer almaktadır. Söz konusu düzenleme ile engellilerin hangi şartlarda ÖTV istisnasından yararlanabilecekleri ayrıntılı şekilde düzenlenmiştir.

Söz konusu düzenlemede %90 veya daha fazla olan malul engelliler ile engel durumuna göre özel tertibatlı şekilde kullanılacak engellilerin alacağı araçlar için öngörülen üst limit 2020 yılı için yeniden değerleme oranında artırılarak güncellenmiştir. Buna göre engellilerin ÖTV istisnası kapsamında taşıt alımlarında aracın değerinin hesaplanması gereken Özel Tüketim Vergisi ve diğer her türlü vergiler dahil fiyatının 2020 yılı için 303.200 TL’yi aşmaması gerekmektedir.

Tüm binek otomobillerde engelliler için ÖTV istisnası uygulamasında, hesaplanması gereken Özel Tüketim Vergisi ve diğer her türlü vergiler dâhil bedelin 2020 yılı için 303.200 TL’yi aşmaması gerekir. 

Yıllar itibariyle, diğer şartları sağlamak şartıyla, engellilerin ÖTV’den istisna olarak alacağı araçların fiyat üst limiti (ÖTV, KDV ve diğer her türlü vergiler dahil araç fiyatı) 2019 yılında 247.400 TL olarak uygulanıyor idi.

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s