VERGİ USUL

BA-BS FORMLARININ KALDIRILMA ZAMANI GELMEDİ Mİ?

Ba-Bs Bildirim Yükümlülüğü 1997’den Beri Hayatımızda

01 Nisan 1997 tarihinde yayımlanan 256 Sıra No.lu VUK Genel Tebliği ile birlikte daha önce KDV Beyannamelerine ilişkin Yıllık Bidirim, Form “A” ve Form “B” olarak yeniden düzenlenmiştir. Bu düzenleme ile Ba-Bs Formlarının serüveni başladı. Günümüze kadar, dönem ve limitleri değişerek geldi.

Meslek mensuplarının iş yükünü artıran bir unsur oldu. İdareye ne katkı sağladığı ise meçhul. Böyle olmasa Eski Maliye Bakanı Naci AĞBAL 2017 yılında şu sözleri sarf etmezdi herhalde:

“… Nihai hedefim Ba, Bs formlarını kaldırmaktır. Sizin uğraşmayacağınız bir sisteme geçmek istiyorum.” (1)

Ancak, Maliye Bakanı bu hedefini yerine getiremeden görev değişimi yaşandı. Ufukta ise böyle bir hedef gözükmüyor.

Yıllıktı Aylık Oldu. Limitler Sürekli Aşağı Çekildi

256 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin bir kişiden satın alınan mal ve/veya hizmetlerin tutarları toplamı katma değer vergisi hariç 1 milyar lirayı aşan alımlarına ilişkin olarak Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formunu (Form B) vermesi zorunluluğu getirilmiştir. Daha sonra bu sınır 25 milyar liraya çıkarılmıştır.

21 Temmuz 2005 tarihinde yayımlanan 350 sıra No.lu VUK Tebliği ile Ba-Bs bildirimleri ile yapılacak bildirimlerde sınır 30.000 YTL olmuştur.  Peki güncel rakam ne? KDV hariç 5.000 TL.

2005 Temmuz ayından 2019 Aralık ayına enflasyon artışı hesabı yapıldığında, 30.000 TL bugün için 113.000 TL’nin üzerinde bir rakama tekabül ediyor.

enflasyon hesaplayıcısı ba bs 2005 2020.JPG

Şu denebilir: “İdare kademeli olarak, daha çok faturayı kapsama almak istiyor. Bu nedenle de kapsamı genişletmek için sınırı aşağı doğru çekiyor.” Bu açıklamaya itiraz etmek güç olabilir. Ancak şu soru baki: “İdare Ba-Bs bildirimlerini etkin kullanıyor mu ki sürekli kapsamı genişletiyor?. Ayrıca, “01.01.2020 tarihinden itibaren e-Arşiv uygulamasının aldığı şekil sonrası idarenin Ba-Bs Bildirimlerine ihtiyacı kaldı mı?” sorusunu da sormak gerek.

Ba-Bs Formlarının Kaldırılma Zamanı Geldi de Geçiyor.

01.01.2020 tarihinden itibaren e-fatura mükellefleri otomatik olarak aynı zamanda e-Arşiv Fatura uygulamasına da geçmek zorunda. Vergiler dahil toplamı, vergi mükelleflerine düzenlen faturaların 5.000 TL’yi; diğer kişilere düzenlenen faturaların 30.000 TL’yi aşması durumunda e-Belge Düzenleme portalından e-Arşiv Fatura olarak düzenlenmesi zorunlu hale geldi.

Ba-Bs bildirim yükümlülüğündeki limit, KDV hariç 5.000 TL iken; e-arşivde mükellefler arasında limit vergiler dahil toplamı 5.000 TL’yi geçen faturalar şeklinde. Dolayısıyla Ba-Bs bildirim yükümlülüğü kapsamında bildirilen faturaların tamamı ve daha fazlasının 01.01.2020 tarihinden itibaren e-Arşiv veya e-fatura şeklinde düzenlenmesi söz konusu. Başka bir deyişle Ba-Bs ile yapılan bildirimler bir şekli ile zaten GİB’in erişiminde.

Tüm bu gelişmeler sonrası, Meslek Mensupları için bir eziyete ve mükellefler açısından cezalandırma makinesine dönüşen, ceza uygulamaları açısından pek çok adaletsiz duruma yol açan, vergi kayıp ve kaçağı ile mücadeledeki otokontrol etkisi ise oldukça tartışmalı olan, bir Maliye Bakanı için bile kaldırılması önemli bir hedef haline gelen Ba-BS bildirim uygulamasının kaldırılma zamanının geldiğini düşünmekteyiz. 

Aynı düşünceyi paylaşan, fatura mutabakatlarının çilesini çeken, basit hata ve gecikmeler yüzünden çoğu kez özel usulsüzlük cezası ile cezalandırılan Mükellefler ile Meslek Mensuplarının sonuç değil; iş yükü doğuran Ba-Bs bildirim uygulamasının kaldırılması yönünde tek ses olma zamanı gelmedi mi?

14.11.2020

Hasan AYKIN

vergidosyasi.com

 

Not: Tüm hakları yazarına aittir. Yazar adı ve bu sayfanın aktif linkine yer verilerek aynen yayımlanabilir.

 

1 reply »

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s