EMLAK VERGİSİ

Emlak Vergisinde Bina Kavramı

Bina, genel olarak, kendi başına kullanılabilen, üstü örtülü ve insanların içine girebilecekleri ve insanların oturma, çalışma, eğlenme veya dinlenmelerine veya ibadet etmelerine yarayan, hayvanların ve eşyaların korunmasına yarayan yapılardır.

Emlak vergisi için bina tanımı önem taşır. Emlak vergisi uygulamasında bina tanımı neyi kapsar?

Emlak vergisi bakımından binanın neyi ifade ettiği, ne anlama geldiği Emlak Vergisi Kanununun ikinci maddesinde belirtilmiştir. Maddeye göre bina tabiri; yapıldığı madde ne olursa olsun, gerek karada gerek su üzerindeki sabit inşaatın (yapının) hepsini kapsar. Binanın mütemmimleri de bina ile birlikte nazara alınır.

Yüzer havuzlar, sair yüzer yapılar, çadırlar ve nakil vasıtalarına takılıp çekilebilen seyyar evler ve benzerleri bina sayılmaz.

Emlak vergisi bakımından bina mütemmimlerinnin de bina ile birlikte dikkate alınması gerekmektedir. Binanın mütemmimi niteliği taşıyan arazi ve arsalar da vergi bakımından binaya dahil olup bina vergisine tabidirler.

Vergi Usul Kanununun 305’inci maddesine göre, kullanış bakımından binanın tamamlayıcısı olan arazi, avlu ve bahçe binanın mütemmimi sayılmaktadır. Ancak binadaki sabit üretim tesisatı vergi konusu dışındadır.

Kullanışı bakımından binanın mütemmimi olmayan arazi veya arsa ise ayrıca arazi ve arsa olarak vergiye tabi tutulmaktadır.

Kanun bina vergisi uygulanması bakımından, kullanış amacına uygun bir şekilde tamamlanmış yapıları bina olarak vasıflandırdığından, kullanış amacına uygun şekilde tamamlanmamış yapılar da bina sayılmamaktadır.

Emlak vergisinde, aynı çatı altında bulunan birbirinden bağımsız bölümlerin her biri ayrı bir bina olarak değerlendirilmektedir. Örneğin kat mülkiyetine tabi binadaki tüm bağımsız bölümler, daireler, dükkanlar, emlak vergisi uygulaması açısından ayrı bir bina olarak dikkate alınır.

Rıhtım, iskele ve dalgakıranlar, demir yolları, kapalı otobüs durakları, köprüler, rampa ve tüneller, yer altı ve yer üstü geçitleri, peronlar, depolar, alimantasyon tesisleri, antrepolar, enerji nakil hatları ve direkleri, her nevi su bentleri, baraj, sulama ve kurutma tesisleri, yüzme havuzları ile benzerleri, hava liman ve meydanlarındaki teknik bloklar, sistemlere ait laboratuarlar ve bakım tesisleri, pist taksirut ve apron sahası, ısı ve enerji santralleri, hidrofor tesisleri, hava-yer ve yer-yer muharebe sistemleri, bu sistemlerin mütemmimleri bina kavramı içine girmektedir. Bu binalar geçici bir süre için yapılmış olsalar bile (şantiye binaları gibi) emlak vergisi kapsamında bina tabirine dahildir.

3 replies »

  1. Geri bildirim: VERGİ DOSYASI

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s