HARÇLAR

Cep Telofonu (IMEI Kayıt) Harç Tutarı ve Ödenmesi

Türkiye’de cep telefonu üzerindeki vergi yükü 38.4. KDV, ÖTV, TRT Bandrolü vergi olarak satış fiyatının içine girer. Vergisiz fiyatı 1.000 TL olan bir telefon vergilerle birlikte size 1.622 liraya mal olur. Özellikle bedeli yüksek olan telefonlarda ödediğiniz vergi miktar olarak artar. Bunun için pek çok kişi, yurtdışına gittiğinde en yenisinden bir telefona ucuz yollu sahip olmak için satın alır ve Türkiye’ye getirir. Türkiye’ye getirdiğinde vergi yok mu? Var, ancak Türkiye’de aynı telefonu almaya göre cüzi miktarda. Konuyu sizin için araştırdık.

BTK verilerine göre, 2015 yılında yolcu beraberinde getirilerek kayıt altına alınan cihaz sayısı 723.532 iken 2016 yılında %6,97 oranında artmış ve 773.940 cihaz kayıt altına alınmıştır. Yıllık ortalama 700 bin ila 800 arası cep telefonu yurtdışından alınarak yolcu beraberi Türkiye’ye girmektedir.

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının Türkiye’de kullanılması için IMEI numarasının Bilgi Teknoloji Kurumuna kaydı gerekmektedir.

IMEI numarası, International Mobile Equipment Identity ‘nin kısaltmasıdır. Uluslararası Mobil Cihaz Kodu demektir. Cep telefonlarına üretim aşamasında yüklenen ve birinden benzersiz olan 15 haneli seri numarasıdır. Mobil telefonların kimlik numarası olarak kabul edilir.

Resim: IMEI Numarası Örneği

imei numarası örneği imei ruhsat harcı pasaporta işletme.PNG

Yurtdışından getirilen mobil cihazın kayıt işleminin yurda giriş tarihini takip eden 120 gün içinde yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde telefonun yurt içinde kullanımı IMEI numarasına kısıtlama getirilmek suretiyle BTK tarafından engellenir.

IMEI kayıt işlemi için BTK tarafından hazırlanmış “IMEI KAYIT HİZMETİ REHBERİ“ne bakabilirsiniz.

Aşağıdaki linki verilen sayfada da ayrıntılı bilgi bulunmaktadır:

https://yoldaolmak.com/yurtdisi-telefon-kaydi-nasil-yapilir.html 

Cep telefonu harcı, IMEI kayıt harcı (ücreti) veya cep telefonu pasaport ücret veya harcı gibi çeşitli şekillerde isimlendirilen harç tutarlarının yıllar itibariyle geçerli rakamları aşağıdaki gibidir:

Yurtdışından Yolcu Beraberi Getirilen Cep Telefonu için IMEI Harç tutarları

2015 Yılı  131.50 TL
2016 Yılı  138.80 TL
2017 Yılı  149.20 TL
2018 Yılı  170.70 TL

Cep telefonu harcının Gelir İdaresi Başkanlığının aşağıda linkini verdiğimiz internet vergi dairesi üzerinden ödenmesi mümkün ve pratik bir yoldur:

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_CEP_TEL_HARC_GIRIS

18.05.2018

Hasan AYKIN

vergidosyasi.com

NOT: Yazar ve yayının aktif linkine yer verilerek alıntı yapılabilir. AYNEN YAYIMLANAMAZ. 

 

Meraklısına: Bir yılda ithalat, imalat ve yolcu beraberi getirilen mobil cihaz imei kayıt miktarları aşağıda sunulmuştur:

btk bir yılda kayıt altına alınan imei numara miktarı.PNG

Kaynak: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK).

3 replies »

  1. cep tel.harcimi yatirdim ama ben 120 gunluk sureyi gectigim icin kayit olmadi.yatan 170.70 kurus hakkini bir daha nasil kullanabilirim

    Beğen

  2. Harcı tekrar kullanmadan ziyade, söz konusu imei ruhsat harcı iadesi yönünde işlem yapmanız gerekir. Yurt dışından getirilen telefon için ödediğiniz harcın iadesi için ilgili vergi dairesine bir dilekçe ile başvurmanız gerekecektir.
    Bu konuda en güncel ve hızlı cevap için VİMER’i aramanızı tavsiye ederiz. İlgili birim vergisel sorularla yakından ilgilenip cevap veriyorlar.
    VİMER’e erişim ve diğer bilgileri linkini vereceğim yazıdan ulaşabilirsiniz. Selam ve saygılar. https://vergidosyasi.com/2018/06/14/vimer-vergi-iletisim-merkezi-ya-da-alo-maliye/

    Beğen

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s