VERGİ AKADEMİ

Ticari Kâr, Muhasebe Kârı, Mali Kâr Ayrımı ve Farklılaşma Nedenleri

Mali Kâr, Ticari Kâr Tanımı:

Muhasebe kârı olarak da isimlendirilen ticari kâr, işletmelerin normal kayıtları sonucuna göre ve muhasebe standartları esas alınarak raporladıkları kârdır. Mali kâr ise, vergi uygulamaları nedeniyle kanunen kabul edilmeyen giderler nedeniyle ticari kâra eklenecek unsurlar ile, indirim ve istisnalar nedeniyle ticari kârdan indirilecek unsurların dahil edilmesiyle ulaşılan kârdır. Dolayısıyla mali kar, vergisel düzenlemelere göre ticari kârın düzeltilmiş halidir.

Mali Kâr ile Ticari Kâr Hangi Nedenlerle Farklılaşır?

Mali kar ile ticari karın farklılaşmasına yol açan farklı nedenler mevcuttur.

Vergi mevzuatımızdaki tahakkuk esasının, muhasebe standartlarında ele alınandan farklı olması, Muhasebe Standartlarında gerektiğinde tahminlerin de kullanılabileceğinin öngörülmüş olmasına karşın, vergi kanunlarının uygulanmasında mahiyetin ve tutarın kesinlik taşıması gerekliliğinin aranmış olması ticari kâr ile mali kâr arasında farklılığın nedenlerinden birisidir.

Aynı zamanda, vergi güvenliği açısından, bazı giderlerin kanunen kabul edilmemesi de ticari-mali kâr arasında farklılığın ortaya çıkmasına neden olur. Senetsiz alacağa reeskont ayırmama, vade farkını satış bedelinin içinde sayma vergi güvenliği veya tahsilat imkanlarını artırmak amacıyla sosyal güvenlik kesintileri, kıdem tazminat gibi unsurların tahakkuk etmesi üzerine değil, ödenmesi koşuluyla gider yazılabilmesi buna örnek verilebilir.

Vergi Usul Kanunu kıymetlerin değerlemesinde dikkate alınan ölçüler ile Muhasebe Standartlarında dikkate alınabilecek değerleme ölçüleri arasındaki farklılaşma da mali kar ticari kar farklılaşmasına yol açan bir diğer etkendir.

Vergi Usul Kanunu ve vergi uygulamaları “gerçekleşme” olmadan karşılık ya da giderleştirmeye izin vermediği halde Muhasebe Standartlarında işletmenin kimi olumsuz beklentilerine de karşılık ayrılabilmekte, bu sayede önceden “ihtiyatlılığın” gereği olarak gelir azaltılabilmektedir.

Benzer şekilde, indirim ve istisnalar nedeniyle mali kardan yapılacak indirimler de ticari kâr ile mali kârın farklılaşmasında etkide bulunur.

14.01.2018

vergidosyasi.com

 

 

 

Yorumunuz için teşekkürler. Vergi Dosyası

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s